Providing you the best range of 36w industrial led street light, 24w industrial led street light, 50w industrial led street light, 30w industrial led street light, 15w industrial led street light and 72w industrial led street light with effective & timely delivery.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 36W |
| Light Color | Cool White |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Yamuna |
| Body Material | Aluminium |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power | 36 W |
| Usage/Application | Streets |
| Color Temperature | 3000K |
| Working Lifetime Hour | 50000 Hour |
| Driver Efficiency | 85% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | Yamuna |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power | 24W |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Color Temperature(CCT) | 6500K |
| Surge Protection | 4 to 6 KV |
| Driver Efficiency | 85% |
| Working Lifetime | 60000 Hour |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Brand | Yamuna |
| Power | 50 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Usage/Application | Streets |
| Color Temperature(CCT) | 3000K |
| Driver Efficiency | 85% |
| Working Lifetime | 50000 Hour |
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | Yamuna |
| Power | 30 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Usage/Application | Streets |
| Color Temperature(CCT) | 3000K |
| Driver Efficiency | 85% |
| Total Harmonic Distortion | 10 |
| Working Lifetime | 50000 Hour |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15W |
| Light Color | Neutral White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Warranty | 2 Years |
| Certification | RoHS, CE, ISO 9001:2015 |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | Yamuna |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power | 15W |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Color Temperature(CCT) | 6500K |
| Surge Protection | 4 to 6 KV |
| Driver Efficiency | 85% |
| Working Lifetime | 60000 Hour |
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 72W |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Brand | Yamuna |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power | 72 W |
| Usage/Application | Streets |
| Color Temperature(CCT) | 4000K |
| Driver Efficiency | 85% |
| Working Lifetime | 50000 Hour |
₹ 4150 / Piece Get Latest Price
| Suitable Wattage | 150 W |
| Ingress Protection | IP66 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Brand | Yamuna |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power | 150 W |
| Usage/Application | Streets |
| Warranty | 2 Years |
| Color Temperature(CCT) | 6500K |
| Driver Efficiency | 85% |
| Working Lifetime | 50000 Hour |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Housing Type | Shell Model |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminum |
| Brand | Yamuna |
| Model Name/Number | 230 V AC |
| Power W | 100 W |
| Usage/Application | Streets |
| Color Temperature(CCT) | 4000K |
| Driver Efficiency | 85% |
| Warranty | 2 Years |
| Working Lifetime | 50000 Hour |
Haresh Ramani (Partner)
Yamuna Renewable Energy
1 Near Sadhana Society, On Khari Cut Canal, Gopal Chowk Umiya Nagar Thakkar Nagar Road New Naroda
Ahmedabad - 382346, Gujarat, India