Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 50w industrial led high bay light, 100w industrial led high bay light, 150w industrial led high bay light, 200w industrial led high bay light and led bay light.
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Yamuna |
| Power | 50W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Driver | Industrial |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Lumen | 140Lm/w |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Frequency | 50 Hz |
| Thermal Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Short Circuit Protection | YES |
| Cutoff | 300V |
| Power Factor | >0.98 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Yamuna |
| Power | 100W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Driver | Industrial |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Lumen | 140Lm/w |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Thermal Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Short Circuit Protection | YES |
| Cutoff | 300V |
| Power Factor | >0.98 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Yamuna |
| Power | 150W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Driver | Industrial |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Lumen | 140Lm/w |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| CRI | 80 |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Thermal Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Short Circuit Protection | YES |
| Cutoff | 300V |
| Power Factor | >0.98 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Warehouse |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Yamuna |
| Power | 200 W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Driver | Industrial |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Lumen | 140Lm/w |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Thermal Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Short Circuit Protection | YES |
| Cutoff | 300V |
| Power Factor | >0.98 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100 W |
| Brand | Yamuna |
| Luminous Efficacy | 100 lm/W |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
Haresh Ramani (Partner)
Yamuna Renewable Energy
1 Near Sadhana Society, On Khari Cut Canal, Gopal Chowk Umiya Nagar Thakkar Nagar Road New Naroda
Ahmedabad - 382346, Gujarat, India