Offering you a complete choice of products which include 30w industrial led flood light, 50w industrial led flood light, 72w industrial led flood light, 100w industrial led flood light, 150w industrial led flood light and 200w industrial led flood light.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Body Material | Aluminum Pressure Die Casting |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Operating Frequency | 50 Hz |
| Color Temperature | 6500K |
| IP Rating | IP65 |
| Power | 32 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP 65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 50 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 72W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 72 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 100 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 150W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 150 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Yamuna |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Features | Waterproof |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 Degree |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 200 W |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 250W |
| Body Type | Back Choke |
| Warranty | 2 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Driver | Industrial |
| Surge Protection | 4 to 6KV |
| Beam Angle | 120 |
| Housing | Aluminium Pressure Die Casting |
| Certification | ISO 9001:2015, CE, ROHS |
| CRI | 80 |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Color Temperature | 6500K |
| Power Factor | >0.98 |
| IP Rating | IP65 |
| Pcb Size In Mm | 1.5mm |
| Cutoff | 300V |
| Short Circuit Protection | YES |
| Overall Current Protection | YES |
| Thermal Protection | YES |
| Lumen | 140Lm/w |
| Power | 250W |
| Country of Origin | Made in India |
Haresh Ramani (Partner)
Yamuna Renewable Energy
1 Near Sadhana Society, On Khari Cut Canal, Gopal Chowk Umiya Nagar Thakkar Nagar Road New Naroda
Ahmedabad - 382346, Gujarat, India